1 . 
If an Examination there are three subject
of 100 marks each. A student scores 60%
in the 1
st
subject and 80% in the second
subject. He scored 70% in aggregate. His
percentage of marks in the third subject
is : 

Answer & Explanation
Answer : Option
C


Explanation : 

So, marks in third subject = 70 × 3 – 60 – 80
= 70% 





2 . 
The average weight of 3 men A, B and C is
84 kg. Another man D joins the group and
the average now becomes 80 kg. If another
man E whose weight is 3 kg more than that
of D, replaces A, then the average weight of
B, C, D and E becomes 79 kg. Then weight
of A is : 

Answer & Explanation
Answer : Option
C


Explanation : 

Total weight of A, B and C = 84 × 3 = 252 kg.
Total weight of A, B, C and D = 80 × 4 = 320 kg.
So, weight of D = 320 – 252 = 68 kg.
ATQ, weight of E = 68 + 3 = 71 kg.
Total weight of B, C, D and E = 79 × 4 = 316 kg.
So, weight of A = 320 – 316 + 71
= 75 kg 





3 . 
Rohit sold his car at 10% below the cost price
to Amit, Amit got the car repaired and spent
` 5000. He then sold the car to Rajesh at
20% above the total cost. Which is equal to
` 100000. Find the original price of the car
(nearest to hundred) 

Answer & Explanation
Answer : Option
A


Explanation : 

C. P. for Rajesh = S. P. for Amit = 100000
Cost price of Amit = 100000 × $100\over120$
= 83333.33
Selling price for Rohit = 83333.33 – 5000
= 78333.33
Cost price for Rohit = 78333.33 × $100\over90$
= 87037.04
= ` 87000 





4 . 
The angle between the hands of a clock
when the time is 3 : 20 is : 

Answer & Explanation
Answer : Option
A


Explanation : 







5 . 
A radio is sold at a profit of 20%. Had it been
sold for ` 60 more the profit would have been
30%. The cost price of the radio is : 

Answer & Explanation
Answer : Option
B


Explanation : 

ATQ,
Runs made by player in next inning
= 32 + 6 × 11
= 98 





6 . 
The average run of a player is 32 out of 10
innings. How many runs must he make in
the next innings so as increase his average
by 6 ? 

Answer & Explanation
Answer : Option
B


Explanation : 

ATQ,
Required number = HCF of (2300 – 32) and
(3500 – 56)
= HCF of 2268 and 3444
= 84 





7 . 
The greatest number by which 2300 and
3500 are divided leaving the remainders of
32 and 56 respectively, is : 

Answer & Explanation
Answer : Option
D


Explanation : 

Ratio of number of boys to that of girls
= 3 : 2
Let total boys = 300
So, girls = 200
Boys appeared for examination
= 300 × $30\over100$ = 90
Girls appeared for examination
= 200 × $70\over100$= 140
Villagers appeared for examination
= 90 + 140 = 230
Villagers not appeared for examination
= 500 – 230 = 270
Required ratio = 230 : 270
= 23 : 27 





8 . 
When simplified, the product
(2$1\over3$) (2$3\over5$) (2$5\over7$) ...... (2$997\over999$)equal : 

Answer & Explanation
Answer : Option
D


Explanation : 

(2$1\over3$) (2$3\over5$) (2$5\over7$) ...... (2$997\over999$)
= $5\over3$x$7\over5$x$9\over7$.....x$1001\over999$
=$1001\over3$ 





9 . 
Three vessels whose capacities are 3 : 2 : 1
are completely filled with milk mixed with
water. The ratio of milk and water in the
mixture of vessels are 5 : 2, 4 : 1 and 4 : 1
respectively. Taking $1\over3$rd of first,
$1\over2$
of
second and
$1\over7$th of third mixtures, a new
mixture kept in a new vessel is prepared.
The percentage of water in the new mixture
is : 

Answer & Explanation
Answer : Option
C


Explanation : 







